Курс підвищення кваліфікації  

 

«Створення відео контенту дистанційного навчання»


Візуальний контент-маркетинг.

 

Формати представлення та збереження мультимедійного контенту.


Чим відрізняється хороший веб-ресурс від поганого? І взагалі, що таке хороший веб-ресурс, а що таке поганий?

 

Головний оцінювач вашого сайту - це не пошукова система і не програмісти, які можуть оцінити простоту і елегантність програмного коду, а користувачі. Звідси простий висновок - хороший веб-ресурс це зручний, цікавий і корисний для користувача сайт. І якщо зручність і дружелюбність сайту визначається інтерфейсом і дизайном, то корисність і цікавість визначається контентом, який на ньому розміщений.

Будь-яка пошукова та статистична система стежить за тим, як користувач переглядає сайт. Скільки часу він на ньому знаходиться, на які сторінки заходить, читає матеріал до кінця або тільки обмежується заголовком і першими абзацами. Чи продовжує користувач шукати необхідну інформацію по цьому ж запиту в пошуковій мережі далі, або отримує відповіді на свої питання на вашому сайті.

 

Все це аналізується пошуковими системами, щоб визначити, наскільки ваш ресурс відповідає запитам користувачів і наскільки контент вашого ресурсу їм цікавий і корисний.

 

У маркетингу навіть з'явився окремий напрямок - контент-маркетинг, а у зв'язку з нарощуванням візуалізації контенту, ми вже говоримо не просто про контент-маркетинг, а про візуальний контент-маркетинг.

 

Ми живемо в світі візуалізації даних. Колись слово візуалізація описувало процес створення уявного образу. Сьогодні воно означає формат представлення інформації.

 

 

Ми живемо в світі, який, так чи інакше, пропонує нам цю інформацію у вигляді візуального контенту. Ми постійно вдивляємося в екрани різних розмірів - від електронних вуличних білбордів до особистих смартфонів.

 

Компанія IBM стверджує, що понад 90% даних в світі були створені за останні два роки. Велика частина цих даних - це візуальний контент. І це логічно, тому що інформація у вигляді ілюстративного матеріалу та відео сприймається набагато краще, ніж аудіо або просто текстова.

 

Якщо людина чує інформацію, то вже через три дні вона зазвичай пам'ятає тільки 10% цієї інформації. Однак, якщо додати візуальний супровід - за цей же період запам'ятовування зростає до 65%. Людський мозок обробляє візуальну інформацію в 60 тисяч разів швидше, ніж текст. Крім того, 40% людей сприймають візуальну інформацію набагато краще, ніж текстову.

 

Зараз у нас практично необмежений доступ до інформаційних ресурсів і «засобам арт-виробництва». Зараз кожний, хто має мобільний телефон , може назвати себе і фотографом, і оператором, і режисером,  а хто вміє користуватися цифровими графічними та відеоредакторами -може створювати оригінальний візуальний контент.

 

Всесвітня павутина як раз і «заточена» під цей самий візуальний контент, тому не дивно, що все більше і більше людей стають не тільки споживачами, але і виробниками креативного візуального контенту. Інше питання, що цей контент створюється хаотично і при цьому виникає проблема надлишку цього самого "безцільного" візуального матеріалу. В тому числі  Коли я говорю про безцільний візуальний матеріал,  я маю на увазі не тільки мільйони фотографій, які постійно викладаються в мережу, но і мільйони годин відео.

 

Ми маємо (на 2017р) 1,2 трильйона цифрових фотографій, розміщених в мережі Інтернет. Тобто, приблизно по 160 знімків на кожного з 7,5 мільярда людей, що населяють планету Земля!

 

 

Крім того ми маємо понад мільярд годин перегляду відео кожен день і це тільки на хостінгу YouTube. Щомісяця YouTube відвідує понад 1,9 мільярда авторизованих користувачів. Більше 70% часу перегляду доводиться на користувачів мобільних пристроїв.

 

Платформа YouTube доступна в 91 країні. Інтерфейс YouTube переведений на 80 мов світу. Кількість каналів, у яких більше мільйона передплатників, збільшилася за рік більш ніж на 65%.

 

Навряд чи це пандемія марнославства. Швидше за все, це результат того, що понад мільярд людей постійно носять з собою пристрій, який дублює цифрову фото-відео камеру, а як відомо, якщо на стіні висить рушниця, то вона обов'язково має вистрілити :)

 

Відомий фотограф Чейз Джарвіс одного разу сказав, що «найкраща камера - та , що з тобою ». І він мав рацію. За оцінками InfoTrends, більше 85 відсотків всіх знімків, що  розміщуються в мережі, зроблені саме смартфонами.

 

На мій погляд, сьогодні ми спостерігаємо підвищений рівень цифрового візуального-шуму, через який треба пробиватися не тільки маркетологам, що просувають цікавий і корисний контент, але і учбовим установам з якісним навчальним відеоконтентом.

 

Цими питаннями теж займається візуальний контент-маркетинг і на сьогоднішній день це основна складова архітектури цифрових комунікацій.

 

Торішні дослідження показали, що понад 60% маркетологів у всьому світі планували збільшувати інвестиції в візуальний контент-маркетинг. Більше 74% SMM-фахівців використовують візуальні ресурси в стратегіях просування соціальних мереж.

 

Розвиток і доступність мультимедійного контенту, нові можливості прямих онлайн трансляцій дають можливість приділяти більше уваги візуалізації інформації, що розміщується не тільки на новинних і комерційних вебресурсах, а й на платформах дистанційної освіти та на навчальних сайтах.

 

Сучасний та майбутній студент значно відрізняється від своїх попередників. Молодь народжується та зростає в цифровому суспільстві. Способи отримання, опрацювання, передавання даних значно різняться від тих, до яких звикли викладачі старшого віку.

 

Київський університет імені Бориса Грінченка проводив дослідження на теми форм подання навчального матеріалу, та видів навчальної діяльності, на яких доцільно використовувати відео в навчальному процесі. Результати досліджень підтверджують, що студенти не лише готові до сприйняття навчального матеріалу за допомогою відео, а й прагнуть цього.

 

Засвоювання навчального матеріалу студентами

(за матеріалами досліджень київського університету імені Бориса Грінченка)

Види навчальної діяльності, на яких доцільно використовувати відео в навчальному процесі

(за матеріалами досліджень київського університету імені Бориса Грінченка)

 

Сьогодні вже ніхто не сперечається про доцільність використання навчального відеоконтенту в дистанційній освіті, але до створення цього самого контенту треба підходити серйозно і відповідально.

 

Навчальне відео повинно передавати потрібний обсяг інформації чітко, правильно, а головне - лаконічно. Відеоролик не повинен забирати багато часу і в той же час повинен ефективно інформувати. В кінцевому підсумку мета перегляду навчального відео така ж, як і читання книги - перетворити отриману інформацію в знання. Зберегти в голові факти, цитати, рішення, цікаві приклади, поради та висновки, з якими потім можна щось зробити. Наприклад, використовувати їх на практиці або використовувати для підготовки до іспиту або заліку.

 

Тому,  якщо відео можна сегментувати, то треба це зробити. В один ролик можна вставити і загальну ознайомчу інформацію, і туторіал, але краще це оформити у вигляді двох відеоуроків.

 

Відеоматеріали є частиною сучасного процесу навчання. У мережі деякі апологети навчального відео стверджують, що навчальні відеозаписи можуть повністю замінити викладача. Я вважаю, що це не так. Відео може стати хорошим навчальним матеріалом на допомогу викладачам.

 

Звичайно, завдяки відеоматеріалам простіше займатися самонавчанням, але для того, щоб це навчання було ефективним, навчальні матеріали мають  бути створеними з урахуванням педагогічного підходу і ефективних методик навчання. І тут головний принцип створення навчального матеріалу - це доступність, тобто він повинен бути доступним до розуміння.

 

Відеоматеріал повинен задіяти кілька видів пам'яті одночасно. Якісний навчальний відеоматеріал включає в себе фрагменти тексту, аудіокоментарі та інфографіку, а в коментарях повинні бути рекомендації щодо застосування конкретного відеоматеріалу для максимальної результативності в навчанні.

 

Переваги створення та використання учбового відеоконтенту:

  • легше запам'ятовується, зручний у використанні та сприйнятті
  • підвищує рівень концентрації на предметі
  • пожвавлює навчальний процес та підвищує інтерес до певної дисципліни
  • використання відеофільмів в навчанні сприяє розвитку аналітичних і комунікативних навичок, а також креативного мислення
  • забезпечує індивідуалізацію навчального процесу
  • вирізняється своєю економічністю. Студент має можливість за порівняно короткий час отримати значний обсяг навчальної інформації
  • спрямовує інтереси і роботу студентів на подальшій розвиток висвітленої теми. Деякі студенти відзначали, що вивчання предмету за допомогою навчального відео мотивує на створення власних відеоматеріалів з академічною метою
  • підвищує рівень самостійності виконання практичних робіт та підвищує якість їх виконання
  • візуальний аспект учбового відеоконтенту дозволяє перевірити отримані знання на практиці, що, в свою чергу, сприяє глибокому розумінню предмета, що досліджується.
  • використання відео в навчанні сприяє встановленню міжособистісного контакту між учнями і викладачем.

Але є і мінуси:

 

1. Співвідношення : вартість - цінність - якість?

 

Я навмисно не поставив між цими поняттями слеш, бо я сам не знаю, що до чого співвідносити. Зазвичай про матеріальні цінності ми можемо говорити, коли існує співвідношення ціна / якість. Тобто ми платимо певну ціну і розраховуємо отримати за ці гроші певні споживчі властивості продукту. Коли ми платимо за знання, за якийсь скілз, то ми говоримо про співвідношення ціна / цінність. Тобто для нас головне - це цінність отриманого знання або навички. А ось коли я говорю про співвідношення вартість-цінність-якість навчального відеоконтенту,  я маю на увазі цінність отриманого студентом знання, якість подачі матеріалу і, відповідно, якість його сприйняття і вартість створення креативного навчального відеоматеріалу, яка може виявитися досить високою.

 

Висока вартість не завжди виражається саме високими грошовими витратами, але з огляду на те, що час-гроші, то це так. Якщо ви дійсно ставите метою створити гарне і цікаве відео, то вам доведеться попрацювати. Треба буде зняти кілька дублів, зробити графічну частину, записати звуковий супровід, зняти або підібрати Футажі, а потім це все змонтувати відповідно до сценарію, який теж треба буде написати. Тобто, треба буде витратити час. Я не кажу вже про те, що потрібні і певні технічні навички для всього цього. Не кажу, бо ви як раз тут, щоб ці навички отримати, і я з радістю Вам у цьому допоможу.

 

Отже, невизначену умовну вартість креативного відеоконтенту, яка може бути високою, можна віднести до умовних недоліків.

 

2. Питання слухачів, які можуть залишитися без відповіді в разі самостійного навчання.

 

На жаль відеокурси не завжди можуть відповісти на всі можливі питання, а питання, безумовно, виникають. Тому використання навчального відео,  як самостійний елемент навчальної програми, без консультацій з боку викладача не завжди доцільно. Звичайно це не відноситься до простих туторіалів і аналогічного контенту.

 

3. Навчальне відео гарно сприймається тільки людьми із розвиненою зоровою пам'яттю.

 

Незважаючи на безліч переваг використання відеоматеріалів в навчанні, деякі студенти віддають перевагу традиційним лекціям та вважають за краще прямий контакт з іншими учнями. Вони пропонують розглядати відеоматеріали лише в якості допоміжних, або додаткових засобів навчання.

 

4. Відео має не тільки демонструвати навчальний матеріал, а й підтримувати інтерес від початку до кінця.

 

Навчальне відео, яке триває понад 10 хвилин, втомлює та погано засвоюється. Ви можете заперечити, що багато відеоуроків апріорі будуть більше за часом. Ось тут і починається справжня креативність. Отже треба переглядати матеріал, змінювати програму і сегментувати відео.

 

5. Деталізований відеотуторіал вимагає постійних пауз для кращого засвоєння або для відтворення дій та вказівок з інструкції.

 

В деяких випадках відеоінструкцію є сенс замінити інтерактивною онлайн- інструкцією. Вона буде краще сприйматися.

 

Отже, яким же чином можна використовувати відео при проєктуванні власного дистанційного курсу?

 

Є три варіанти. Відео можна створити самому, відео можна взяти з доступних інтернет-ресурсів. Відео можна скомпілювати, тобто створити відеоролік самостійно та використати в ньому необхідні відеофрагменти та футажі з доступних інтернет-ресурсів (відеохостингів та відеобанків).

 

Для створення власного відео можна використовувати стаціонарну студію з професійними камерами та освітлювальними приладами. Якщо на кафедрі вже врахували сучасні карантинні реалії і змонтували цифрову студію для запису відеоуроків викладачами, то це дуже гарно. Якщо ж ні - то можна використовувати персональні технічні засоби у імпровізованої домашній студії. Тобто, телефон та світлодиодні лампи.

 

Наприклад, Стівен Содерберг ще в 2017р. примудрився зняти повнометражний художній фільм з Клер Фой і Меттом Деймоном під назвою "Не в собі" (Unsane) цілком на айфон. Цей момент піарили під час вього зйомочного процесу.

 

А ось те, як знімався, а фільм "Мандарин" Шона Бейкера, який заробив у прокаті в 7 разів більше свого бюджету, глядачі дізналися вже з фінальних титрів на прем'єрі. А знімався він теж на айфон. Це я до того, що говорити, що хороший відеоурок можна зняти тільки в гарній студії - не варто.

 

Використання відеофільмів у навчальному процесі зумовили появу кількох моделей організації та проведення навчального процесу, а також проєктування дистанційних курсів.

 

Перша модель - змішане навчання (blended learning) з двома моделями інтеграції:

 

Online driver. Учень освоює матеріал віддалено (дивиться вебінари, вирішує онлайн-завдання, проходить інтернет-тестування і т.д.) Викладач відповідає на питання і консультує з матеріалу курсу.

 

Flex model. Основна частина програми подається онлайн. Викладач виступає в якості координатора, відстежуючи складні для розуміння теми, щоб потім обговорити їх в групі або індивідуально.

 

Друга модель це - перевернуте навчання (flipped learning)

 

При традиційному навчанні викладач у класі (аудиторії) пояснює матеріал, а потім учні (студенти) виконують домашні завдання дома, зокрема з використанням інформаційно-комунікаційних технологій. У «перевернутому класі» учні отримують навчальний матеріал за новою темою заздалегідь (у відеоформаті), самостійно вивчають його вдома, а потім разом з викладачем та одногрупниками активно відпрацювують учбовий матеріал та працюють над практичними завданнями.

 

Студенти можуть працювати індивідуально або в невеликих групах. Різні групи учнів можуть вивчати та відпрацьовувати різні аспекти однієї й тієї самої теми одночасно.

 

Отже, замість читання лекцій, викладач допомагає учням в активній формі досягти заявлених навчальних цілей.

 

Модель «перевернутого навчання» була розроблена американськими вчителями хімії Аароном самса (Aaron Sams) і Джонатаном Бергманом (Jonathan Bergmann).

 

Ідея полягала в тому, щоб готувати дидактичний матеріал для домашнього вивчення в форматі відеоуроків і презентацій, а урок присвячувати розвитку навичок вирішення проблем, групової взаємодії, співпраці, застосування знань і умінь у новій ситуації, а також створення презентацій і застосування учнями нового навчального продукту.

 

У 2007 році вони вперше записали свої лекції на відео і виклали в мережу для учнів, які пропустили уроки. Потім почали давати записи в якості домашніх завдань, а час, що звільнився від класних занять -  витрачати на інтерактивні форми навчання.

 

Третя та четверта моделі організації та проведення навчального процесу це відкриті курси типу xMOOC (eXtended Massive Open Online Course) та сMOOC (connectivist Massive Open Online Course) 

 

З чого складається типовий xMOOC? Відеолекції, що впорядковані за розділами невеликої тривалості. Пропонуються додаткові матеріали: тексти, рекомендовані книги, інші ресурси. Перевірка завдань - автоматизовані тести. Як правило, є форум, де автор курсу спонукає студентів спілкуватися на якусь тему.

 

Зазвичай курси у моделі xMOOC базуються на традиційних університетських курсах. Перевага - вони значно розширюють кількість студентів, які можуть відвідувати курси університетського рівня. Але є і недоліки. Наприклад, критики стверджують, що xMOOC поступаються університетським курсам, які вони імітують, оскільки вони усувають взаємодію викладач-студент та передбачають обмежену взаємодію студент-студент.

 

 

Приклади xMOOC - платформи edX, Coursera, Udacity та відкриті курси МІТ.

 

сMOOC (connectivist Massive Open Online Course) відрізняється від попередньої моделі відсутністю викладача у звичному сенсі.

 

Стівен Даунз, співзасновник одного з перших MOOC, започаткував термін «коннектівіст», щоб створити відмінність від "xMOOC".

 

Замість того, щоб проводитись окремим викладачем, як у традиційних університетських курсах, cMOOC залучають групи людей, які навчаються разом.

 

cMOOCs часто містять контент, що сприяє взаємодії через блоги, навчальні спільноти та платформи соціальних медіа. У цьому середовищі всіх учасників вважають викладачами та учнями, що суперечить структурі xMOOC, де кожна людина є або студентом, або вчителем.

Незважаючи на те, яка модель організації та проведення навчального процесу обрана викладачем, основною складовою дистанційного навчального курсу є навчальне відео.

 

Використання відео в навчальному процесі ВНЗ дозволяє:

 

  • представити навчальний матеріал з високим ступенем наочності;
  • підвищити мотивацію осіб, які навчаються, шляхом демонстрації напрямів застосування навчальної інформації у практичній діяльності;
  • розширити потенціал з індивідуалізації освітнього процесу;
  • забезпечити широку зону контактів з усіма учасниками навчального процесу;
  • надати широке поле для активної самостійної діяльності студентів;
  • удосконалити практичну спрямованість навчального процесу шляхом моделювання виробничих задач та застосування відео на практичних і семінарських заняттях у якості як навчального матеріалу, так і результатів виконання практичних завдань;
  • змінити порядок організації навчання щодо власних дисциплін шляхом застосування моделі «перевернутого навчання», а також створення передумов для розроблення масового відкритого курсу.

Тепер давайте розглянемо формати мультимедійної інформації

 

Існують два різновида форматів мультимедійної інформації:

 

•          Формати зберігання мультимедийної інформації

•          Формати подання мультимедийної інформації

 

Спочатку ми розглянемо формати зберігання та подання  графічної інформації, як складової частини мультимедійного контенту.

 

Формати  зберігання графічної інформації  базуються на алгоритмах представлення графічної та відеоінформації  у цифровому вигляді.

 

Основні формати зберігання графічної інформації

 

Формат GIF (Graphics Interchange Format) – найбільш компактний графічний формат

Принцип роботи алгоритму стиснення базується на заміні кодів (зображення) , що повторюються, більш короткими еквівалентами.  Тобто, фотографії з однотонними ділянками (небо, поверхні одного кольору)  ділянки стискаються краще

 

Цей формат підтримує тільки індексовані зображення і використовується тільки для веб-дизайну.

 

Формат JPEG (Joint Photogragic Experts Group)

 

Принцип роботи алгоритму стиснення базується на видаленні із зображення інформації, що не сприймається (або ледь сприймається) людським оком. Ступінь стиснення (кількість видаленої інформації) плавно регулюється.

 

Цей формат використовується у цифровій фотографії  та веб-дізайні. Для високоякісної поліграфії його бажано не використовувати.

 

Формат PNG (Portable Network Graphics) – растровий формат зберігання графічної інформації , що використовує стиснення без втрат.

 

PNG був створений як вілький формат для заміни GIF, тому в Інтернеті  з’явився рекурсивний акронім «PNG is not GIF»

  

WebP - новий формат зображення, що був розроблений компанією Google в 2010 році.

Формат дозволяє користувачам зберігати зображення з втратами або без втрат якості.

 

Google підтверджує ефективність стиснення формату і заявляє, що файл у цьому форматі на 25-35% менше, ніж еквівалентний JPEG або PNG файл. Це зменшує розміри сторінок і підвищує продуктивність браузера.

 

Google вважає, що в результаті використання  більш ефективного формату зображення, швидкість в мережі в цілому може бути збільшена за рахунок обсягу зображень, які переглядаються користувачами одночасно  по всьому світу.

 

YouTube виявив, що перемикання на мініатюри WebP призвело до збільшення швидкості завантаження сторінок на 10%.

 

Програмісти Facebook відзначили 25-35% економії FileSize для JPEGs і 80% економії FileSize для PNG файлів, коли вони перейшли на використання WebP.

 

Ще один формат приходить на зміну PNG і JPEG. Це новий формат стиснення JPEG-2000 (розширення JPX). У цьому форматі можна включити прозорість фону, як і у форматі PNG, але при цьому файл буде значно менше.

 

Є тільки одна проблема. В даний час не всі движки, тобто програми з управління контентом, підтримують нові формати при завантаженні зображень на сторінки сайту. Але це справа часу.

 

Якщо формати JPEG та PNG використовуються для напівтонових зображень, тобто фотографій, то формат GIF переважно використовується для інфографіки.

 

Треба відзначити, що графічна інформація використовується як самостійно, у вигляді текстових ілюстрацій, так і як складова частина відеоконтенту, в складі відеофільмів, відеопрезентацій, відеоуроків.

Основні формати подання графічної інформації

 

Інфографіка - це маркетинговий інструмент, який об'єднує багато різної інформації і може містити малюнки, тексти, графіки, тощо.  Використання інфографіки в статті  дає читачам більш чітке уявлення про що йде мова.

 

Популярність інфографіки пояснюється тим, що вона доступна, переконлива, привертає і утримує увагу і легко передає інформацію.

 

Інфографіка - ідеальний вид візуального контенту для Вашого сайту, якщо Ви зможете відобразити в ній цікаві дані.

 

Невилички приклади інфографіки (натисніть на зображення для збільшення).

 



Давайте розглянемо, які ще види візуального контенту використовуються сьогодні в Веб-дизайні.

 

По-перше, це разновид блок-схем - інтелектуальні мапи або як її назівають - майнд меп (натисніть на зображення для збільшення).

 



Іконейшн (iconation). Маленьки піктограми, що використовуються у веб-ресурсах.


Колажі або кліпарти (натисніть на зображення для збільшення)

 



Анімовані зображення можуть бути представлені як фрагментами відео ( їх називают "Гіфками"), так і сінематографікою та "лупами" - пітльовим відео (дивіться презентацію).

 

Сінематографіка - анімовані зображення у форматі GIF, що зазвичай мають лише один рухомий елемент, а інші частини зображення є статичними.

 

Подивіться цікаві роботи Фотографа із Лос Анжелеса Романа Лорана

 



Ще один цікавий розновид GIF-анімації - це "закольцоване відео" або пітльова анімація (loops).

 

Вот декілько работ у цьому форматі від французського митця Франсуа Берейна. Він знимав їх у Ліберії.

 



Серед форматів подання візуальної інформації також є популярні в мережі рекламні та агітаційні банери та меми.

 

Банери - це рекламні зображення з текстом та прикріпленим посиланням на сторінку сайту.


 Меми зазвичай уявляють собою гумористичні комікси з відомими людьми або персонажами, що несуть який-небудь меседж.

 


Щодо основних форматів подання відеоінформації , то тут можна зазначити значно більше варіантів.

 

Це і художні стрічки, і анімація, і документальні фільми, але ми будемо розглядати тільки навчальний відеоконтент. Тут можна виділити декілька форматів подання інформації, наприклад, за змістовної спрямованості.

 

•          Відеолекції – записані повністю, або сегментовані.

•          Відеопрезентації – суміш слайд-шоу з аудіокоментарем та записом доповідача.

•          Відеотуторіали – інструкції покрокового рішення задачі з використанням технологій скрінкасту, або «живим» відео.

 

Докладніше про формати подання навчального контенту ми поговоримо на наступному занятті, коли будемо розглядати класифікацію відеоподкастів. 

Щодо основних форматів зберігання відеоінформації то існує велика кількість різних форматів файлів відео. Всі вони мають свої особливості, переваги і недоліки. 

 

Формат - це своєрідний комплекс, який включає в себе аудіо-і відеодоріжки, кодек для їх обробки, субтитри, опис.

 

Найбільш важливою характеристикою формату є кодек. Кодек - це програма, яка використовується для стиснення аудіо-та відеопотоку, а також розпакування і обробки для відтворення. Для кожного виду інформації існують власні кодеки: за обробку звуку відповідають одні кодеки, а ось над картинкою «чаклують» вже інші. Від кодека залежить кінцевий розмір відеофайлу і якість.

 

Коли ми говоримо про відеофайли, то необхідно згадати про таке поняття, як контейнер файлу. Багато користувачів плутають такі поняття, як «формат» і «контейнер» файлу. Часто можна почути фразу типу «файли формату AVI». Цей вислів лише частково вірний, оскільки, дійсно, AVI є зареєстрованим форматом файлу.

 

Однак у файлі з розширенням AVI може зберігатися нестиснене відео, відео в форматах DV, MPEG-4, DivX, Xvid і навіть MPEG-1 і MPEG-2. Крім того, файл формату AVI може, наприклад, містити в собі тільки звук. Тобто, файли формату AVI є контейнером для зберігання даних різного типу.

 

Найбільш поширеними відеоформатами є: mpeg-2, avi, mkv, flv, mp-4.

 

Така популярність викликана оптимальним співвідношенням розмір / якість. Залежно від потреб, користувач може зберегти файл в будь-якому. Для цих цілей призначені спеціальні програми, які дозволяють переконвертувати вихідний файл відео в потрібний формат.

 

У чому полягає різниця між форматами? Змістом файлу-контейнеру і використовуваними кодеками.

 

Наприклад, в популярний контейнер AVI можна помістити одну відеодоріжку, дві аудіодорожки та опис. А ось в контейнер MKV - можна упакувати все, що завгодно: будь-яку кількість відео- та аудіодоріжок, анімовані і текстові субтитри, шрифти для них і багато іншого.

 

Якщо відео буде скачуватися та зберігатися в смартфоні, планшеті або іншому портативному гаджеті, то рекомендується використовувати формат MP-4. Він дозволяє використовувати сучасний кодек H.264, який максимально стискає кінцевий файл. При цьому якість практично не страждає, так як в процесі обробки видаляються тільки невидимі оку ефекти. Мобільні пристрої зазвичай мають невеликий екран, тому можна домогтися мінімальних розмірів відеофайлу.

 

Крім того, MP-4 дозволяє налаштувати співвідношення якість / розмір під певні вимоги. Він відмінно підходить для соціальних мереж, місць для розміщення відеофайлів, файлообмінників, хмарних сервісів.

 

Якщо файли потрібні для перегляду на великому екрані з багатомовним озвученням чи субтитрами, то рекомендується використовувати MKV або AVI. 

Найбільш поширені контейнери для зберігання відео і звуку:

 

AVI. Даний вид файлів найбільш поширений, проте, він має ряд обмежень. Наприклад, в ньому може міститися лише одна стереодоріжка звуку, що робить його непридатним для зберігання фільмів з об'ємним звуком або фільмів зі звуковим супроводом на декількох мовах. Проте, даний контейнер, як і раніше, залишається найпоширенішим.

 

MKV. Даний контейнер значно перевищує за своїми можливостями файли формату AVI. Крім відео і звукової інформації, контейнер MKV може зберігати в собі інформацію про титри, а також навігаційні меню (подібні меню DVD дисків) і посилання на розділи фільму. У контейнер MKV можуть бути упаковані відео і аудіо самих різних форматів, що, можливо, зробить даний вид контейнера поширеним. Однак в даний час відтворення файлів формату MKV підтримує невелика кількість пристроїв, а для відтворення таких файлів на комп'ютері необхідно встановлювати спеціальні програмні модулі, які здатні розділити потоки інформації різних типів.

 

MP4. Цей контейнер розроблений групою MPEG (Moving Picture Experts Group - група експертів по рухомому зображенню). Він призначений для зберігання відео, аудіоінформації, а також деяких видів анімації. Контейнер підтримує різні формати звукового стиснення, в тому числі і багатоканальні. Найчастіше контейнер MP4 використовується в різних портативних пристроях.

 

Quick Time. Даний контейнер, в першу чергу, призначений для використання на комп'ютерних платформах Apple. Файли з розширенням MOV містять стислий відео і звук, при цьому якість і розподільна здатність відео може бути дуже високим.  

 

Сухий залишок - формат відео - це валіза з щільно упакованими речами:  

 

Сама валіза - це файл-контейнер; одяг і взуття - це вміст (звук, відео, субтитри тощо), а те, наскільки щільно ви їх запакували - це кодек. Ну а все це в цілому - і є формат відео.


Валерій Пичко для курсу підвищення кваліфікації  

«Створення відео контенту дистанційного навчання»